16:12:45 | 16.04.2024

Pametna sela su budućnost razvoja ruralnog prostora

Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA u suradnji s partnerima u petak, 12. travnja 2024. godine u hotelu Ilirija u Biogradu na Moru organizirala je konferenciju Potencijal koncepta Pametna sela za ruralni razvoj Zadarske županije.

Na konferenciji su sudjelovali i predstavnici svih lokalnih akcijskih grupa (LAG) s područja Zadarske županije – LAG Laura, LAG Bura, LAG Mareta i LAG Mentorides, jer upravo su LAG-ovi prepoznati kao partneri u promociji koncepta „Pametna sela“ u lokalnim sredinama.

Tijekom konferencije prezentiran je koncept Pametna sela te su predstavljeni primjeri dobre prakse s naglaskom na održivu turističku valorizaciju ruralnih područja.

Cilj konferencije je potaknuti implementaciju koncepta u ruralnim sredinama u Zadarskoj županiji.

Primjena koncepta Pametnih sela realizira se kroz inovativna i pametna rješenja u ruralnim područjima kao što su primjerice on-line platforme za turiste i lokalne stanovnike te interaktivne karte za šetnju prostorom na kojima se mogu slušati informacije i priče iz sela pomoću QR koda.

Na konferenciji je sudjelovalo preko 100 sudionika, predstavnika razvojnih agencija, jedinica lokalne samouprave, Zadarske županije, LAG-ova, OPG-ova, medija, te srednjoškolci koji se školuju za strukovna zanimanja.

Agencija ZADRA NOVA osigurala je sredstva za financirnje konferencije kroz Poziv za podnošenje prijedloga aktivnosti Nacionalne mreže Zajedničke poljoprivredne politike za 2023. godinu. Ujedno je okupljenima predstavljena Nacionalna mreža Zajedničke poljoprivredne politike, naime Agencija ZADRA NOVA članica je mreže. Nacionalna  mreža Zajedničke poljoprivredne politike (NMZPP) djeluje kao platforma za umrežavanje i dijeljenje informacija o Strateškom planu Zajedničke poljoprivredne politike 2023.-2027. Članstvo u NMZPP je besplatno i neobavezujuće, a omogućava članovima međusobnu suradnju, podršku i umrežavanje sukladno jednakim ciljevima i interesima.

„Koncept “Pametna sela” usmjeren je ka gospodarskoj i demografskoj revitalizaciji ruralnog područja u kojemu ljudi na lokalnoj razini preuzimaju inicijativu kako bi pronašli praktična rješenja za probleme s kojima se susreću. To onda u konačnici dovodi do razvoja kružnog gospodarstava, smanjenja ovisnosti o neobnovljivim (fosilnim) izvorima energije, postizanja kvalitetne opskrbe hranom, smanjenju odljeva stanovništva te povećanju kvalitete života u ruralnim područjima. Digitalizacija u tom procesu ima ključnu ulogu. Nekad je bilo dovoljno staviti prst u more i bili bi povezani s cijelim svijetom. Danas je to more – internet, jer bez kvalitetne mreže vi postajete otok bez mosta i brodske veze. Digitalizacija sela je ujedno velik izazov, ali ujedno naša budućnost i prilika.“ – poručila je okupljenima ravnateljica Agencije ZADRA NOVA, Marina Dujmović Vuković. Ravnateljica je poručila kako EU kroz fondove i programe omogućuje priliku za korištenje sredstava, posebice kroz Europski poljoprivredni fond.

„Koncept „Pametna sela“ omogućava unaprjeđenje kvalitete života na selu i percepciju koja vlada o načinu života na selu.“ – istaknula je Ivana Stamičar, predsjednica Gradskog vijeća Grada Biograda na Moru, koja je pozvala okupljene na udruživanje snaga u ostvarenju punog potencijala sela.

Što pojama "Pametna sela" znači i koji su primjeri dobre prakse, okupljenima je prezentirala Marija Dušević, voditeljica centra EUROPE DIRECT Zadar – „Inicijativa za koncept „Pametna sela“ razvila se u rujnu 2016. godine kada se 340 predstavnika ruralnog područja okupilo u Corku, u Irskoj i predložilo viziju budućnosti ruralnih područja EU-a. Donesena je takozvana Deklaracija iz Corka 2.0 pod nazivom „Bolji život u ruralnim područjima”. Iako u zakonodavstvu EU-a ne postoji definicija „pametnog sela“, postoji niz prepoznatljivih obilježja povezanih s konceptom pametnog sela, poput sudjelovanja lokalne zajednice i upotrebe digitalnih alata koji se smatraju ključnim elementima. Koncept podrazumijeva sudjelovanje lokalnog stanovništva u poboljšanju njihovih ekonomskih, socijalnih i okolišnih uvjeta, suradnju s drugim zajednicama, socijalne inovacije i razvoj pametnih seoskih strategija.“

Prilika za financiranje novih projekata koji će doprinijeti ostvarenju koncepta „Pametna sela“ predstavila je mr. sc. Valentina Knežević, voditeljica Odsjeka za pripremu programa i projekata u Agenciji ZADRA NOVA. Primjerice, u nadolazećem razdoblju kroz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske očekuju se natječaji kroz koji će se moći financirati projekti za ostvarenje koncepta, i to Mjera 75.02. Diverzifikacija dohotka poljoprivrednih gospodarstava na nepoljoprivredne aktivnosti  i Mjera 73.14. Razvoj poslovanja u ruralnim područjima.

Uslijedila je potom panel rasprava o mogućnostima implementacije koncepta Pametna sela u ruralnom razvoju Zadarske županije. Panelisti - dr. sc. Marija Dejanović, direktorica Turističke zajednice Grada Nina, dr. sc. Radoslav Bobanović, direktor Poljoprivredne zadruge “Maslina i vino” i Danijel Katičin, viši stručni savjetnik za projektne aktivnosti Park prirode Vransko jezero – jednoglasno su zaključili kako Zadarska županija ima brojne prirodne prednosti te da se već započelo s razvojem koncepta Pametna sela. No osnova razvoja je želja i volja lokalnog stanovništava uz podršku donositelja odluka. Pametno selo je ono selo koje pametno upravlja sa svojim resursima. Digitalizacija, uz prirodne ljepote Zadarske županije, omogućava da se u ruralnim prostorima stvaraju preduvjeti za zadržavanje stanovništva, tj. da imaju priliku za rad i društvene sadržaje.

Dio programa je bio i obilazak Centra za održivi aktivni turizam BioSfera Biograd kao primjer projekta koji digitalnim alatima predstavlja turističku ponudi šireg ruralnog područja, tj. primjer je kako koncept „Pametna sela“ izgleda u praksi.

Konferencija je sufinancirana sredstvima Europske unije iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj: Europa ulaže u ruralna područja, iz Mjere 20 „Tehnička pomoć“ – Podmjere 20.2. „Podrška za osnivanje i upravljanje Nacionalnom ruralnom mrežom“ iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske.

 

Poslijednja izmjena dana 22.04.2024
Označeno u